Wojciech Kupczyk
Specjalista chirurgii ogólnej
Dr n. med. Wojciech Kupczyk ukończył z wyróżnieniem Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Karierę zawodową związał z Katedrą i Kliniką Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej CM UMK w Toruniu, gdzie pracuje jako chirurg czynnie uczestnicząc w kształceniu przyszłych adeptów medycyny.
Jest kierownikiem Zespołu ds. Zakażeń Szpitalnych jak również koordynatorem Zespołu Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.
Jest współautorem licznych publikacji i prelekcji oraz członkiem: Towarzystwa Chirurgów Polskich, Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej TCHP, International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders oraz Sekcji Widochirurgii TCHP.
Dr n. med. Wojciech Kupczyk jest zaangażowany w leczenia otyłości olbrzymiej metodą chirurgii małoinwazyjnej. Profesjonalnie i holistycznie podchodzi do pacjentów z problemem otyłości.
Specjalista chirurgii ogólnej jest lekarzem medycyny, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem różnego rodzaju schorzeń tkanek miękkich. Przeprowadza także zabiegi i operacje ratujące zdrowie oraz życie pacjentów. Ponadto nadzoruje proces gojenia się ran pooperacyjnych. Przebieg wielu ostrych lub przewlekłych chorób, a także urazów wymaga odpowiednich metod leczenia, a czasem także korekcji nabytych lub wrodzonych deformacji ciała. Lekarz specjalista chirurgii ogólnej ma doświadczenie oraz wiedzę potrzebną do wykonywania złożonych procedur medycznych związanych z zapobieganiem, diagnozowaniem i leczeniem tego rodzaju problemów ze zdrowiem. Jego praktyka obejmuje procedury chirurgiczne zarówno w przypadkach nagłych, wymagających szybkiego leczenia, jak i nienagłych. Specjalista chirurgii ogólnej może zapewnić konsultacje medyczne związane z diagnozą przedoperacyjną oraz opieką pooperacyjną. Chirurdzy ogólni wyróżniają się szerokim zakresem praktyk, które obejmują wykonywanie operacji, badań diagnostycznych, przepisywanie potrzebnych leków, porady dotyczące stylu życia, aby pomóc swoim pacjentom utrzymać optymalny stan zdrowia. Niektórzy specjaliści chirurgii ogólnej mają również dodatkowe szkolenie w takich dziedzinach jak: onkologia, choroby jelita grubego, chirurgia dziecięca, oparzenia, zaburzenia naczyniowe, zaburzenia endokrynologiczne, opieka chirurgia, urazowa, choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego wraz z medycyną bariatryczną (leczenie otyłości).
Lekarz specjalista chirurgii ogólnej ma duże doświadczenie i umiejętności w wielu kwestiach medycznych. Specjalista ten może świadczyć szereg usług, od diagnozowania i leczenia do wykonywania skomplikowanych operacji ratujących życie. Chirurdzy najczęściej zajmują się: usuwaniem różnego rodzaju przepuklin, zmian skórnych, wyrostka robaczkowego, ciał obcych uszkadzających tkanki, wycięciem chorej tarczycy lub pęcherzyka żółciowego, a także leczeniem zabiegowym żylaków, oparzeń, proktologicznym i ran pooperacyjnych. Ponadto chirurg ogólny wysyła wycinki na histopatologię w celu dalszych badań, diagnozuje i klasyfikuje do leczenia onkologicznego w zakresie chorób skórnych, przeprowadza drobne i duże operacje oraz zabiegi typu: oczyszczenie i zszycie ran, nacięcie ropnia, zdjęcie szwów, zakładanie i zdejmowanie opatrunków, a także nastawianie złamanych kończyn, zakładanie i zdejmowanie gipsu oraz udzielanie pomocy w zakresie innych urazów w nagłych przypadkach.
Przed wizytą u chirurga ważne jest przygotowanie kilku kluczowych przedmiotów, które zapewnią udaną i satysfakcjonującą konsultację. Należy zabrać ze sobą do lekarza specjalisty następujące rzeczy: dokument tożsamości, ostatnie badania obrazowe, takie jak MRI lub RTG. (jeśli dotyczy), listę aktualnie przyjmowanych leków i ich dawek, dokumentację medyczną, dotyczącą choroby oraz wszelkie pytania, które można zadać lekarzowi w czasie wizyty. Dodatkowo pomocne może być również zabranie ze sobą papieru i długopisu do robienia notatek. Lekarz chirurg odpowie na wszystkie wątpliwości pacjenta, dlatego ważne jest, aby rozmawiać z nim szczerze. Niezależnie od tego, czy chodzi o zwykłe badanie kontrolne, czy o bardziej poważny zabieg, podjęcie odpowiednich kroków przygotowawczych może pomóc w decyzji co do wyboru metod i środków leczenia. Jeśli jest to wizyta kontrolna, należy zabrać ze sobą całą swoją ostatnią dokumentację medyczną, aby lekarz mógł ją przejrzeć. Przygotowanie na pierwszą konsultację lekarską polega na zaznajomieniu się przed wizytą, jakich informacji potrzebuje lekarz chirurg.
Ważne jest również, aby zabrać ze sobą wszelkie szczegóły dotyczące alergii, ograniczeń dietetycznych, aktualnych suplementów, aby w razie potrzeby móc się do nich odwołać.
Osoby rozważające jakąkolwiek formę operacji, zmniejszającej ich wagę ciała, muszą konsultować się z doświadczonym Zespołem Chirurgii Bariatrycznej. Zabiegi bariatryczne polegają na zmniejszeniu rozmiaru żołądka w celu ograniczenia ilości spożywanego pokarmu. Stosowane są jako ostatnia deska ratunku dla osób, które cierpią na chorobową otyłość olbrzymią i nie ma innej, skutecznej metody na utratę ich bardzo dużej masy ciała. Celem chirurgii bariatrycznej jest pomoc ludziom w poprawie ich ogólnego stanu zdrowia. Badania wykazały, że chirurgia bariatryczna może zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: cukrzyca, choroby serca, wątroby, nerek, onkologiczne, czy bezdech senny. Ponadto, może również poprawić jakość ludzkiego życia poprzez polepszenie samopoczucia i bezproblemowe zwiększenie aktywności fizycznej osób otyłych.
Chirurgiczne leczenie otyłości jest rodzajem operacji odchudzającej, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna wśród osób ze znaczną nadwagą i jest stosowana jako ostateczność, gdy inne metody odchudzania, takie jak dieta i ćwiczenia, nie przyniosły pożądanych rezultatów. Najczęściej wykonywanym rodzajem chirurgicznego leczenia otyłości jest operacja ominięcia żołądka, polegająca na wprowadzeniu zmian w układzie pokarmowym w celu zmniejszenia ilości pokarmu, który może być spożywany w czasie jednego posiłku. Inne rodzaje operacji obejmują rękawową resekcję żołądka, regulowaną opaskę żołądkową, przekierowanie dwudzielne z przełączeniem dwunastnicy i balonikowanie żołądka. Operacja bypassu żołądkowego polega na zmniejszeniu rozmiaru żołądka. Inne rodzaje operacji różnią się nieznacznie, ale na ogół obejmują one zmianę lub ograniczenie rozmiaru, lub kształtu żołądka, jak również manipulację hormonami związanymi z kontrolą apetytu i trawieniem. Regulowana opaska żołądkowa polega na założeniu nadmuchiwanej opaski wokół górnej części żołądka w celu ograniczenia jego wielkości, a tym samym zmniejszenia możliwości przyjmowania pokarmu. Rękawowa resekcja żołądka tworzy kształt klepsydry z żołądka poprzez usunięcie około 80% jego powierzchni, co zmniejsza ogólny głód i obniża poziom insuliny. Przełączenie dwunastnicze ma miejsce, gdy duża część jelita cienkiego jest omijana, dzięki czemu mniej kalorii jest wchłanianych z pożywienia, zanim dotrze ono do jelita grubego. Wreszcie, niechirurgiczne zabiegi takie jak: balonik żołądka, gdzie nadmuchiwany balonik jest wprowadzany do żołądka przez gardło bez żadnych nacięć lub sedacji, tłumi nadmierny apetyt z powodu blokowania sygnałów głodu wysyłanych do mózgu, zapewniając w ten sposób uczucie pełniejszego żołądka w czasie posiłku.
W celu skutecznej i długoterminowej utraty wagi ciała po operacji bariatrycznej pacjenci muszą ściśle stosować się do zaleceń lekarza dotyczących diety i ćwiczeń fizycznych wraz z regularnymi wizytami kontrolnymi. Może to nie tylko wspomóc ogólny stan zdrowia, ale także potencjalnie pomóc w zmniejszeniu czynników ryzyka związanych z wystąpieniem chorób, towarzyszących otyłości. Przygotowując się do operacji bariatrycznej, każdy pacjent musi spełnić określone kryteria, ustalone przez specjalistę lekarza chirurga. Podczas samego zabiegu chirurg wykona nacięcia w okolicy brzucha lub klatki piersiowej, w zależności od tego, jaki rodzaj operacji jest wykonywany. Następnie chirurg użyje różnych technik, takich jak zszywanie lub ominięcie żołądka, aby w ten sposób zmniejszyć nadmierną wielkość żołądka, zmienić drogi jelitowe (wyeliminować obszary, w których jedzenie może być przechowywane), aby ograniczyć spożycie kalorii z posiłków spożywanych po operacji. Większość operacji bariatrycznych trwa od 1 do 2 godzin w zależności od złożoności zabiegu, a czas rekonwalescencji zazwyczaj nie dłużej niż dwa tygodnie. Pacjent, przed powrotem do domu (po operacji), otrzymuje nowe wytyczne związane z dietą i jest zobowiązany do ich wdrożenia w celu osiągnięcia długotrwałego sukcesu w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.