Pulmonolog Anna Jończy prywatnie Toruń

Anna Jończy

Internista, Pulmonolog

Anna Jończy -pulmunolog

Specjalizacje:

  • pulmonolog
  • specjalista chorób wewnętrznych

Absolwentka Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Wydział Lekarski z Fizjoterapią w latach 1994-2000. W 2001r. zakończyła roczny staż podyplomowy w Szpitalu Miejskim w Toruniu.

W latach 2001-2003 pracowała w charakterze lekarza ogólnego w Przychodni Rejonowej „Tormed” w Toruniu.

Od 2003 r. pracownik Oddziału Chorób Płuc Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

W latach 2013-2015 pracowała w domowej opiece hospicyjnej w Toruniu.

W 2009r. uzyskała dyplom specjalisty chorób wewnętrznych (specjalizacja pod kierownictwem dr n. med. Elżbiety Szymańskiej), następnie w 2012r. dyplom specjalisty chorób płuc (pod kierownictwem dr Pawła Wudarskiego).

Członek Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Od wielu lat systematycznie uczestniczy w kursach zawodowych, szkoleniach, sympozjach i kongresach w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Grecji i we Włoszech.

Anna Jończy specjalizuje się w leczeniu:

  • astmy oskrzelowej
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Pulmonolog – czym się zajmuje?

Pulmonolog jest lekarzem zajmującym się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego. Polscy pulmonolodzy są szkoleni w ramach dwóch specjalizacji takich jak: choroby płuc i choroby płuc dzieci. Pulmonolog zleca wykonanie odpowiednich badań, aby trafnie postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Specjaliści tej dziedziny medycyny korzystają z najnowszej wiedzy naukowej i technologicznej, aby zapewnić pacjentom powrót do zdrowia. Co więcej, wykorzystują także różnorodne techniki badawcze, takie jak: bronchoskopia, spirometria, czy tomografia komputerowa i inne, aby precyzyjnie diagnozować i leczyć choroby układu oddechowego. Ponadto pulmonolodzy zajmują się profilaktyką chorób płuc poprzez edukację pacjentów na temat zdrowego stylu życia oraz dbania o odpowiednią jakość powietrza. W ich kompetencjach leży właściwa edukacja i profilaktyka schorzeń układu oddechowego.

Co leczy pulmonolog?

Pulmonolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego, czyli dróg oddechowych, płuc i opłucnej. Zajmuje się on zarówno chorobami o podłożu zakaźnym, jak i nieinfekcyjnym, w tym astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), zapaleniem płuc, chorobą sarkoidozową oraz nowotworami płuc. Wiele chorób układu oddechowego ma charakter przewlekły i dlatego pulmonolodzy zajmują się również monitorowaniem stanu zdrowia pacjentów przez całe życie i dostosowywaniem leczenia w razie konieczności. W przypadku krytycznych stanów zdrowotnych, takich jak niewydolność oddechowa, pulmonolog może pracować w warunkach intensywnej opieki medycznej, aby zapewnić pacjentowi wsparcie oddechowe i zapobiec poważnym powikłaniom chorobowym. Do najczęstszych chorób, jakie leczą lekarze pulmonolodzy, należy: astma oskrzelowa, mukowiscydoza, odma płucna, gruźlica, zapalenie płuc i oskrzeli, pylice płuc, obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS), rozstrzenie oskrzeli, śródmiąższowe choroby płuc, choroby alergiczne układu oddechowego, grzybica płuc i inne.

Skierowanie na badania od pulmonologa

Warto zauważyć, że choroby układu oddechowego stanowią duży problem zdrowotny na całym świecie, dlatego specjaliści pulmonologii odgrywają kluczową rolę w leczeniu i zapobieganiu chorobom płuc i powikłaniom po przebytych schorzeniach. Lekarz pulmonolog korzysta z najnowszych technologii, aby zaoferować pacjentom skuteczne leczenie. Skierowanie na badania jest dokumentem medycznym, który przekazuje pacjenta do innego specjalisty w celu wykonania potrzebnych badań i otrzymania wyników. Badania mają na celu zdiagnozowanie różnorodnych schorzeń, wiec skierowanie od pulmonologa umożliwienia dokładne zbadanie układu oddechowego pacjenta, w celu zdiagnozowania stanu jego zdrowia oraz ustalenia optymalnego procesu leczenia. Pulmonolodzy wykonują również testy diagnostyczne, takie jak: spirometria, czy bronchoskopia. Co więcej, mogą zlecić w razie potrzeby wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej, aby pomóc w określeniu przyczyny pojawienia się niepokojących objawów u pacjenta i zalecić odpowiednie leczenie, w skład którego mogą wchodzić leki, tlenoterapia, ćwiczenia oddechowe lub nawet konieczna interwencja chirurgiczna. Szereg dodatkowych badań jest podstawą do postawienia właściwej diagnozy. Należą do nich: testy skórne i wziewne, RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, morfologia krwi, badanie moczu, badanie surowicy krwi w kierunku poziomu przeciwciał swoistych, rezonans magnetyczny, ewentualnie badania histopatologiczne, czy poziom markerów nowotworowych we krwi oraz inne.

Pulmonolog – z jakimi objawami należy się zgłosić?

Wszystkie niepokojące symptomy związane z układem oddechowym, powinno się jak najszybciej skonsultować z pulmonologiem, gdyż jest on specjalistą zajmującym się chorobami płuc i dróg oddechowych. Warto także zwrócić uwagę na takie objawy jak: trudności w oddychaniu, przewlekły kaszel, ból w klatce piersiowej, duszność, chrypka, krew w plwocinie, zmiany w barwie lub konsystencji plwociny, oraz często nawracające infekcje dróg oddechowych. Mogą one wskazywać na poważne problemy zdrowotne, takie jak: astma, choroby płuc, zapalenie oskrzeli, lub rozedmę płuc. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza pulmonologa, ponieważ takie dolegliwości mogą prowadzić do poważnych komplikacji, zagrażających zdrowiu i życiu. Najlepiej niezwłocznie skontaktować się z pulmonologiem, aby uzyskać niezbędną pomoc medyczną. Zawsze, gdy pacjent odczuwa jakiekolwiek problemy z oddychaniem, kaszlem, dusznością bądź innymi, niepokojącymi objawami układu oddechowego, powinien pilnie udać się do pulmonologa, w celu przeprowadzenia odpowiednich badań oraz przeanalizowania wyników. Wszelkie niepokojące obawy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, aby nie dopuścić do powstania powikłań i ryzyka utraty zdrowia. Do najczęstszych objawów, z którymi pacjenci zgłaszają się do pulmonologa, należą: świszczący oddech, duszność i ściskanie w klatce piersiowej, częsty kaszel, szybkie męczenie się i kłopoty ze złapaniem tchu nawet w czasie niewielkiej aktywności fizycznej, krwioplucie, zmiany w oddechu (przyspieszony, płytki, spowolniony, pogłębiony itp.), częste zapalenia płuc i oskrzeli, płyn w jamie opłucnej, urazy płuc, często nawracające infekcje układu oddechowego i inne. Do lekarza pulmonologa warto udać się również po przebytych chorobach zakaźnych lub koronawirusie COVID -19, aby zbadać kondycję swoich płuc.

Pierwsza wizyta u pulmonologa

Pierwsza wizyta u pulmonologa nie musi być stresującym doświadczeniem, jeśli przygotuje się jak najwięcej informacji dotyczących swojego zdrowia oraz historii chorób w rodzinie, aby móc udzielić lekarzowi pełnej informacji na ten temat. W trakcie wizyty pulmonolog przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Zapyta o przebyte operacje i zabiegi, choroby wyleczone lub nadal trwające, zażywane leki i ich dawki, rodzaj wykonywanej pracy, czy ewentualne nałogi. Lekarz pulmonolog zbada płuca pacjenta i posłucha odgłosów oddechowych. W zależności od stanu zdrowia może również skierować na dodatkowe badania. Podczas pierwszej wizyty u lekarza pulmonologa warto omówić plan leczenia i zmiany w stylu życia, pomagające w leczeniu, bądź łagodzeniu objawów choroby. Najczęściej przeprowadzanym badaniem sprawdzającym wydolność płuc jest spirometria, która polega na zmierzeniu pojemności i objętości płuc, a także przepływu powietrza podczas wdechu i wydechu. Pulmonolog, w razie potrzeby, zaleci zmiany w diecie i ćwiczenia, które ułatwią utrzymanie zdrowych płuc. Warto pamiętać, że pulmonolog to specjalista zajmujący się nie tylko chorobami płuc, ale również całego układu oddechowego oraz związanymi z nim problemami. W przypadku wątpliwości i problemów z oddychaniem należy pilnie skonsultować się z pulmonologiem!

Anna Jończy – pulmonolog, specjalista chorób wewnętrznych w Gabinetach Od Serca w Toruniu

Anna Jończy jest doświadczonym pulmonologiem oraz specjalistą chorób wewnętrznych pracującym w zespole prywatnych praktyk lekarskich w Gabinetach Od Serca w Toruniu. Ma wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu oddechowego oraz chorób ogólnoustrojowych. Odbyła liczne staże i szkolenia, dzięki którym poszerzyła swoją wiedzę i umiejętności w zakresie diagnostyki i terapii oraz profilaktyki chorób układu oddechowego. Lekarz Anna Jończy jest cenionym specjalistą w swojej dziedzinie. Wykorzystuje innowacyjne technologie i najnowsze metody leczenia, dzięki czemu zapewnia pacjentom najwyższy poziom opieki medycznej. Pulmonolog, Anna Jończy, zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego, płuc oraz dróg oddechowych, czyli jamy nosowej, gardła, krtani, tchawicy, a także oskrzeli. Zdrowie pacjentów zawsze było i jest dla niej najważniejszym priorytetem!

# - Anna Jończy

Masz pytania? Napisz do nas



[recaptcha]