Jak bezpiecznie przygotować się do biegania, jazdy na rowerze czy innego większego wysiłku fizycznego ?

Aktywność fizyczna 150 minut tygodniowo (5 x 30 minut optymalnie, wysiłek umiarkowany) zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej o 50% i wydłuża czas życia o ok. 7 lat !!

Korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej przewyższają znacznie ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, dlatego osoby w średnim wieku zachęcamy do sportów rekreacyjnych. Jednak w celu zminimalizowania liczby powikłań zachęcamy, szczególnie osoby po 35 roku do oceny bezpieczeństwa przed treningami.

Specjaliści z GABINETÓW OD SERCA wykonają badanie lekarskie w kierunku chorób serca oraz innych nieprawidłowości, ocenią dotychczasową aktywność fizyczną, dokonają analizy czynników ryzyka miażdżycy co pozwoli na identyfikację osób o podwyższonym ryzyku powikłań. Ocena jest możliwa dzięki dostępności wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych, takich jak:

  • ekg spoczynkowe
  • badanie echokardiograficzne
  • test wysiłkowy
  • holter EKG

Pamiętajmy, że ryzyko nagłego zgonu w czasie intensywnych wysiłków w ogólnej populacji dotyczy częściej mężczyzn i wynosi 1 na 15 000 biegaczy/rok, 1 na 50 000 osób w czasie maratonu, 1 na 67 000 osób w czasie triatlonu.

Zachęcamy więc do wysiłku fizycznego, bo biegając ,,lekko i umiarkowanie” zmniejszamy ryzyko zgonu w porównaniu z osobami nieaktywnymi fizycznie. Zachęcamy szczególnie osoby po 35 roku życia do przebadania się przed podjęciem ekstremalnych i długotrwałych wysiłków fizycznych.

GABINETY OD SERCA zachęcają do aktywności fizycznej. Ruszajcie się !!! Będzie mniej zawałów i będziecie żyli dłużej i szczęśliwie ☺ .

Masz pytania? Napisz do nas



[recaptcha]