Dietetyk Kliniczny Kinga Kupczyk prywatnie Toruń

Kinga Kupczyk

Dietetyk Kliniczny

Kinga Kupczyk -Dietetyk Kliniczny

jest absolwentką Collegium Medicum UMK w Toruniu. Od ponad 10 lat zajmuje się leczeniem żywieniowym pacjentów niedożywionych  w okresie okołooperacyjnym, pacjentów z chorobami nowotworowymi, chorobami trzustki, wątroby i jelit, a także terapią dietetyczną u pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi jak otyłość, cukrzyca, hiperlipidemia.

Szczególnie bliskie jest jej również żywienie dzieci z alergią pokarmową, refluksem żołądkowo-jelitowym, zaparciem. Autorka wielu publikacji i prelekcji dotyczących żywienia. Wykładowca Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, WSG w Bydgoszczy, Collegium Medicum UMK w Toruniu.

Kinga Kupczyk jest członkinią POLSPEN (Polskiego Towarzystwa Żywienia Dojelitowego, Pozajelitowego i Metabolizmu). Polski Koordynator światowej akcji NutritionDay. Aktualnie W trakcie  międzynarodowej specjalizacji z żywienia klinicznego LLL (The Life Long Learning programme in Clinical Nutrition and Metabolism) ESPEN (The European Society for Clinical Nutrition and Metabolism).

# - Kinga Kupczyk

Dietetyk kliniczny

Dietetyk kliniczny jest ekspertem w dziedzinie właściwego żywienia osób ze współistniejącymi chorobami niezakaźnymi oraz profilaktyki schorzeń zależnych od diety. Specjalista dietetyki klinicznej dobiera rodzaj zindywidualizowanej diety na podstawie doświadczenia i wiedzy medycznej. Dietetyk kliniczny zajmuje się żywieniem pacjentów na różnych etapach choroby, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju problemów zdrowotnych oraz powikłań. Wspomaganie powrotu do zdrowia za pomocą zbilansowanej i zindywidualizowanej diety jest niezastąpionym etapem w procesie leczenia. Zadaniem dietetyka klinicznego jest właściwe dobranie diety dla pacjenta na podstawie wiedzy o zależnościach między układem pokarmowym człowieka a innymi układami mającymi wpływ na przebieg leczenia. Do podstawowych obowiązków dietetyka klinicznego należy: przeprowadzenie wywiadu żywieniowego z pacjentem, ocena jego stanu odżywienia oraz rozpoznanie nawyków i upodobań żywieniowych. Pomiary antropometryczne i analiza badań laboratoryjnych ułatwia rozpoznanie poziomu składników odżywczych w organizmie pacjenta, dlatego dietetycy kliniczni korzystają z tego rodzaju badań. Mogą oni również edukować badane osoby, a także ich opiekunów w zakresie optymalnego żywienia. Zbilansowane i zindywidualizowane żywienie osób z problemami zdrowotnymi jest częścią procesu leczenia oraz rekonwalescencji ułatwiającej powrót do zdrowia.

Konsultacja z dietetykiem klinicznym – zalety

Dietetyk kliniczny jest pracownikiem służby zdrowia, który odgrywa ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej, zapewniając porady i wskazówki dotyczące potrzeb żywieniowych ludzi. Konsultacja dietetyczna ułatwia indywidualne zaprojektowanie zbilansowanej diety (planu posiłków), która będzie optymalnie dostosowana do potrzeb i warunków życiowych pacjentów. Zaletą konsultacji są także wskazówki na temat żywności, ułatwiające dokonanie rozsądnego wyboru i odpowiedniego przygotowania posiłków. Dietetyk kliniczny monitoruje wyniki terapii odżywczej, aby określić, czy należy dokonać zmian w dotychczasowym żywieniu i czy te zmiany będą na tyle skuteczne, aby pomóc w przywróceniu i polepszeniu procesu zdrowienia. Dopasowanie jadłospisu odbywa się pod kątem stanu zdrowia pacjenta, gdyż dietetyk kliniczny uzupełnia swoją wiedzę, korzystając ze współpracy z innymi specjalistami z różnych dziedzin medycyny. Konsultacje dietetyczne oferują szeroki zakres korzyści dla ludzi szukających poprawy swojego zdrowia i sposobu odżywiania. Dietetyk kliniczny może również odpowiedzieć na wiele pytań związanych z odżywianiem, zdrowym odchudzaniem, zapobieganiem chorobom, alergiom i nietolerancji pokarmowej, czy odżywianiu dla lepszej energii i dobrego samopoczucia. Udzieli także cennych wskazówek na temat kontroli ilości spożywanych posiłków, umiejętnego czytania etykiet, umieszczonych na opakowaniach żywności, tworzenia zdrowych zamienników posiłków, aby zapewnić wszystkie składniki odżywcze w diecie pokarmowej. Oprócz wsparcia w tworzeniu zdrowszych nawyków żywieniowych dietetycy kliniczni oferują również schematy ćwiczeń, dostosowane do konkretnych potrzeb fizycznych danej osoby. Ogólnie rzecz biorąc, konsultacje dietetyczne są doskonałą metodą lepszego wglądu w swoje nawyki żywieniowe. Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma dwóch takich samych osób, jeśli chodzi o potrzeby i preferencje żywieniowe, dlatego też konsultacje z doświadczonym ekspertem są niezwykle korzystne w osiągnięciu pożądanych celów żywieniowych.

Jak przygotować się do konsultacji z dietetykiem klinicznym?

Przed konsultacją z dietetykiem klinicznym należy zapamiętać lub spisać w notesie wszystko to, co się jadło i piło w ciągu dwóch lub trzech tygodni przed wizytą. Można korzystać z tzw. miar domowych (szklanka, łyżeczka, opakowanie w gramach, sztuka, ilość). Dietetyk kliniczny będzie chciał poznać preferencje pokarmowe i smakowe swojego pacjenta. Ponadto, należy spisać dawki i nazwy przyjmowanych leków oraz suplementów diety. Co więcej, dobrze jest zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań laboratoryjnych (jeśli były robione w przeciągu ostatniego roku) takie jak: morfologia, glukoza i insulina na czczo itp. Warto również zastanowić się nad swoją aktywnością fizyczną, aby odpowiedzieć na pytania dietetyka klinicznego.

Choroby związane z dietą

Choroby związane z dietą, znane również jako choroby związane z odżywianiem pojawiają się, gdy spożycie pokarmów jest nieodpowiednie, nadmierne lub niezrównoważone w stosunku do potrzeb organizmu. Choroby związane z odżywianiem mogą być spowodowane przez spożywanie zbyt dużej ilości niezdrowej żywności o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru lub z powodu niedostarczenia wystarczającej ilości potrzebnych witamin oraz minerałów ze świeżych owoców i warzyw. Niezdrowe wzorce żywieniowe prowadzą do złego stanu zdrowia jelit z powodu braku błonnika pokarmowego i korzystnych bakterii. Długotrwałe i nieprawidłowe odżywianie osłabia naturalne systemy obronne organizmu przed czynnikami zakaźnymi, takimi jak wirusy, czy bakterie. Do najczęstszych chorób dietozależnych należą: nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca typu II, choroby serca i układy krążenia, zaburzenia psychiczne, osteoporoza, próchnica, lub niektóre nowotwory.

Przyczyny chorób dietozależnych

Niedobory pokarmowe, nadmierne oraz jednostronne żywienie jest powodem wielu niekorzystnych dla zdrowia chorób, które mogą pojawić się w każdym wieku. Uważa się, że prawidłowy sposób żywienia polega na dostarczeniu takiej ilości energii i składników odżywczych, które zagwarantują utrzymanie odpowiedniej masy ciała i prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego należy dostosować pożywienie do rzeczywistych potrzeb organizmu, uwzględniając jego wiek, płeć, stan fizjologiczny, rodzaj wykonywanej pracy i aktywność fizyczną. Do głównych przyczyn powstawania chorób dietozależnych zaliczamy: nadmierne spożywanie cukru i soli, dodatni bilans energetyczny nieadekwatny do potrzeb, nadmierne spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans, niewystarczająca podaż błonnika pokarmowego, spożywanie zbyt małej ilości witamin, wapnia i magnezu oraz niedostateczne spożywanie ryb i zdrowych olejów.

Kinga Kupczyk – Dietetyk Kliniczny w Gabinetach Od Serca w Toruniu

Kinga Kupczyk jest dietetykiem klinicznym, prowadzącym prywatną praktykę w Gabinetach Od Serca w Toruniu. Pomaga zainteresowanym osobom w osiąganiu celów zdrowotnych i dobranego samopoczucia poprzez właściwe odżywianie. Kinga Kupczyk zapewnia indywidualne doradztwo dietetyczne i żywieniowe dostosowane do potrzeb każdego pacjenta. Jej pasją jest ułatwianie długoterminowych i pozytywnych zmian w sposobie odżywiania oraz tworzenie spersonalizowanych planów żywieniowych opartych na dowodach naukowych, wiedzy medycznej i współpracy z pacjentami. Dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu zawodowemu dąży do usprawnienia wyborów żywieniowych i profilaktyki zdrowego stylu życia. Warto z pomocą doświadczonej specjalistki i zarazem sprawdzonej dietetyczki klinicznej opracować optymalny jadłospis ułożony pod kątem stanu zdrowia oraz prawidłowego zapotrzebowania energetycznego. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić to na własną rękę, dlatego dobrze jest korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy swoją, fachową wiedzę uzupełniają specjalistycznymi badaniami i konsultacjami lekarskimi. Samodzielne poszukiwanie dobrej diety metodą prób i błędów nie zawsze przynosi skuteczne rozwiązania, zwłaszcza w sytuacji osób, którym towarzyszą różnego rodzaju choroby. Właściwa dieta ma ogromny wpływ na proces zdrowienia organizmu, pod warunkiem, że będzie dopasowana do potrzeb pacjenta. Doświadczony dietetyk kliniczny wie jak pomóc osobom z problemami zdrowotnymi, które muszą przyjmować leki, mające ogromny wpływ na metabolizm ludzki, spalanie i odkładanie tkanki tłuszczowej. Podstawowe badania diagnostyczne, dobrze dopasowana indywidualna dieta optymalna dla płci, wieku, trybu życia, rodzaju aktywności fizycznej, preferencji żywieniowych, ewentualnych schorzeń lub alergii pokarmowej pacjenta przynosi spodziewane efekty.

Certyfikaty

Masz pytania? Napisz do nas



[recaptcha]