holter RR

Badanie Holter ciśnieniowy (Holter RR) Toruń

to całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi, pozwalające na rejestrację ciśnienia krwi w warunkach codziennej aktywności pacjenta.

Badanie Holter ciśnieniowy pozwala na wykrycie nadciśnienia tętniczego oraz ocenia skuteczność jego leczenia. Jest to badanie szczególnie przydatne u pacjentów, którzy uzyskują prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego w warunkach domowych, a podwyższone wartości w przypadku pomiarów wykonywanych przez lekarza. Holter ciśnieniowy pozwala w ten sposób na diagnozę tzw. nadciśnienia „białego fartucha”.

Podczas badania na jednym ramieniu pacjenta zostaje założony mankiet do pomiaru ciśnienia,  który   jest połączony kablem do rejestratora zawieszonego na szyi lub przypiętego do paska. Pomiar ciśnienia krwi odbywa się automatycznie w dzień co 45 minut, natomiast w nocy co 60 minut.

Na badanie zaleca się założenie wygodnego i luźnego ubrania z krótkim rękawem, pod którym będzie można umieścić rejestrator.

W trakcie badania Holtera ciśnieniowego pacjent powinien funkcjonować normalnie i nie ograniczać codziennej aktywności fizycznej. Ważne jest, aby w trakcie pomiarów nie zginać ręki i nie napinać mięśni. Podczas badania pacjent jest zobligowany do prowadzenie dziennika aktywności fizycznej, notowania niepokojących objawów kardiologicznych oraz czasu występowania sytuacji stresujących.

Jedynej czynności, której nie wolno wykonywać podczas noszenia aparatu Holtera ciśnieniowego jest mycie górnych części ciała. Urządzenie nie jest wodoodporne i jego zmoczenie groziłoby uszkodzeniem.

Holter ciśnieniowy (Holter RR) jest zwracany przez pacjenta następnego dnia po założeniu. Istnieje również możliwość rejestracji Holtera RR przez 48 godzin. Zapisane pomiary są wgrywane do komputera, a wynik interpretowany przez kardiologa. Istnieje możliwość odbioru wyniku w dniu zdjęcia rejestratora.

Wyślij zapytanie

[recaptcha]

Masz pytania? Napisz do nas[recaptcha]