(Echokardiografia) to badanie ultrasonograficzne serca. Echo serca w sposób nieinwazyjny umożliwia ocenę struktur anatomicznych serca, funkcjonowanie zastawek oraz pracę komór.
Badanie to pozwala zdiagnozować wady serca oraz obecność płynu w worku osierdziowym, który otacza serce. Wykrywa także skrzepliny w jamach serca oraz zaburzenia kurczliwości ścian lewej i prawej komory. Umożliwia również diagnozę przebytego zawału serca.
Echo serca jest wskazane u pacjentów z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia czy kardiomiopatią. Badanie jest zalecane dla osób z zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem wsierdzia, osierdzia, zaburzeniami rytmu oraz u chorych po zawale serca.
Kontrolne badanie echo serca jest szczególnie wskazane u sportowców oraz u osób regularnie poddających się aktywności fizycznej. Wysiłek fizyczny może wpływać na fizjologiczne zmiany w budowie i pracy serca, dlatego w grupie osób uprawiających sport wyczynowo i amatorsko zaleca się profilaktyczne badania echo serca umożliwiające wykrycie nieprawidłowości w odpowiednim czasie.
Echo serca to badanie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta.
W trakcie badania rozebrany do pasa pacjent leży na lewym boku z ręką uniesioną pod głową. Pozycja ta umożliwia przyłożenie do klatki piersiowej głowicy aparatu pod różnymi kątami, co pozwala na uzyskanie obrazów serca z rożnych projekcji. Podczas całego badania pacjent ma możliwość przyglądania się swojemu sercu na monitorze specjalnie dla niego przeznaczonym.
Echo serca trwa zazwyczaj około 20-30 minut. Badanie nie wymaga żadnych przygotowań.
Podczas wizyty lekarz omawia z pacjentem wynik oraz udziela zaleceń, co do dalszego postępowania.
Należy pamiętać, że echo serca wykonujemy nie tylko u pacjentów z chorobami serca, ale także u osób zdrowych jako profilaktyczne badanie monitorujące kondycję serca.